Sprężone powietrze w przemyśle spożywczym

Wiele branż wykorzystuje sprężone powietrze, ale w przemyśle spożywczym niezbędny jest niezawodny dostęp do bezolejowego sprężonego powietrza 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Niezależnie od zastosowania, wszystkie maszyny używane w przemyśle spożywczym muszą być higieniczne, aby uniknąć potencjalnego zanieczyszczenia.

Dzięki bezolejowym sprężarkom Tamturbo, firmy z sektora spożywczego mogą skupić się na żywności, wiedząc, że ich sprężone powietrze jest wolne od zanieczyszczeń, dzięki czemu ich produkty spożywcze nie tylko spełniają, ale nawet przewyższają standardy branżowe.

Od produkcji napojów, poprzez nabiał i jaja po piekarnie, wiele firm z branży spożywczej wymaga dostępu do sprężonego powietrza, aby zapewnić wydajną i bezpieczną produkcję. Oto kilka typowych zastosowań związanych z żywnością i napojami, które wymagają sprężonego powietrza oraz powody, dla których Twoja firma potrzebuje najlepszych dostępnych bezolejowych sprężarek powietrza.

Przemysł mleczarski

Przemysł mleczarski w dużym stopniu oparty jest na sprężonym powietrzu. Oprócz oczyszczania rur, sprężone powietrze wykorzystywane jest do mieszania surowego mleka w cysternach, zamykania i otwierania zaworów pneumatycznych, czyszczenia i pakowania produktów oraz paletyzacji gotowego produktu.

Czyste sprężone powietrze w przemyśle mleczarskim
Czyste, wolne od zanieczyszczeń sprężone powietrze jest niezbędne w przemyśle mleczarskim.

Ponieważ powietrze ma ogromny wpływ na produkt końcowy, konieczne jest, aby było wolne od zanieczyszczeń – w tym oleju, wody lub wilgoci, bakterii, kurzu czy innych cząstek. Podczas gdy wiele z tych zanieczyszczeń można usunąć poprzez intensywne filtrowanie, tradycyjne sprężarki do działania wymagają oleju. Używanie tego typu sprężarek wiąże się z wysokim ryzykiem zanieczyszczenia olejem, niezależnie od tego, jak są czyste i dobrze utrzymane.

Zamiast wybierać sprężarkę śrubową z wtryskiem oleju lub nawet sprężarkę „bezolejową”, która wymaga oleju do smarowania, producenci z branży mleczarskiej powinni rozważyć sprężarkę całkowicie bezolejową. Sprężarki powietrza Tamturbo nie wymagają oleju ani żadnego innego smaru do smarowania części, ponieważ wykorzystują technologię aktywnego łożyska magnetycznego (AMB).

Często tak zwane sprężarki „bezolejowe” zużywają do smarowania przekładni dziesiątki galonów oleju, a jedyną rzeczą chroniącą strumień powietrza przed olejem jest zwykła uszczelka. Ta uszczelka olejowa może przeciekać lub ulec zużyciu w starszych modelach, powodując zanieczyszczenie powietrza, a finalnie zanieczyścić produkty.

Piekarnie komercyjne

Wypieki, choć pyszne, zostawiają wszędzie okruchy. Aby zapewnić pozostawienie narzędzi i maszyn wolnych od okruchów, wiele piekarni i fabryk wyrobów piekarniczych używa sprężonego powietrza do czyszczenia maszyn przetwórczych między ich użyciem. Poza czyszczeniem, sprężone powietrze jest wykorzystywane w wielu fazach procesu, na przykład – popychacze pneumatyczne do kierowania przepływem materiału mają bezpośredni kontakt z produktem końcowym.

 

 

Czyste sprężone powietrze w produkcji wyrobów piekarniczych
W przemysłowej produkcji wyrobów piekarniczych sprężone powietrze ma często bezpośredni kontakt z produktem końcowym.

Zgodnie z Kodeksem Przepisów Federalnych (CFR), każdy zakład produkujący żywność, w tym piekarnie, może używać wyłącznie powietrza wolnego od zanieczyszczeń. Niestety sprężarki olejowe wymagają regularnej konserwacji, aby zapewnić powietrze wolne od oleju. Konieczność poświęcania czasu i pieniędzy na regularne czyszczenie może przerywać przepływ pracy i obniżyć tempo produkcji. Filtracja oleju wymaga stałej konserwacji i nadzoru w celu zapewnienia najniższej możliwej zawartości oleju w sprężonym powietrzu. Silna filtracja z kolei powoduje spadek ciśnienia, który zmusza sprężarki do pracy przy wyższej nastawie ciśnienia, co ponownie zwiększa zapotrzebowanie na energię.

Bezolejowe sprężarki Tamturbo są bezdotykowe i bezobsługowe. Ponieważ części metalowe nie stykają się, nie jest wymagana konserwacja krytycznych elementów. Tamturbo monitoruje sprężarki zdalnie, ostrzegając o potencjalnym problemie. Stałe monitorowanie oznacza dłuższy czas pracy, ponieważ możliwe problemy można rozwiązać, zanim staną się krytyczne i spowodują przestój w produkcji.

Przetwórstwo Owoców i Warzyw

Sprężone powietrze jest niezbędne w pakowaniu owoców i warzyw. Ze względu na wysokie standardy czystości w przemyśle spożywczym, wszystkie owoce i warzywa są myte przed pakowaniem. Jednak po umyciu produkty muszą zostać wysuszone przed umieszczeniem w plastiku. Zbyt dużo wilgoci może spowodować przedwczesne dojrzewanie i rozwój pleśni.

Wiele firm z sektora przetworów owocowo-warzywnych używa sprężonego powietrza do suszenia swoich produktów przed pakowaniem. Sprężone powietrze przyspiesza proces suszenia i zwiększa jego wydajność.

W przypadku stosowania sprężonego powietrza na owocach i warzywach powietrze musi być całkowicie wolne od zanieczyszczeń. Sprężarki „bezolejowe” starej technologii mają metalowe śruby pokryte teflonem, aby umożliwić płynne obracanie. W miarę zużywania się śrub powłoka teflonowa przedostaje się do maszyny i strumienia powietrza. Cząstki te mogą być niebezpieczne dla konsumenta, a zużycie szybko pogarsza sprawność sprężarki.

Ponieważ maszyny Tamturbo są bezolejowe i bezdotykowe, nie wymagają teflonu ani innych powłok nieprzywierających, co eliminuje możliwość zanieczyszczenia. Zamiast tego używają aktywnych łożysk magnetycznych (AMB), które zapewniają rotację bez tarcia, z zerowym oporem czy stykiem metal-metal.

W przypadku owoców i warzyw kompresja powietrza jest jednym z ostatnich etapów przed pakowaniem. Korzystanie z całkowicie wolnej od zanieczyszczeń sprężarki jest zdrowsze i bezpieczniejsze.

Dlaczego warto wybrać 100% bezolejowe sprężone powietrze dla przemysłu spożywczego?

Przyjazny dla środowiska

Sprężarka w 100% bezolejowa jest nie tylko bardziej wydajna i zapewnia mniejsze zanieczyszczenie, jest także bardziej przyjazna dla środowiska niż maszyny zasilane olejem. Firmy spożywcze, które koncentrują się na zrównoważonej produkcji, docenią mniejszy ślad węglowy sprężarek Tamturbo w porównaniu z maszynami wykorzystującymi olej.

Grupa Mydibel, belgijska firma rodzinna produkująca frytki, jest wiodącą firmą w zrównoważonym przemyśle spożywczym. Przetwarza prawie 2500 ton ziemniaków dziennie i wykorzystuje jak najwięcej ziemniaków się da. Oprócz robienia frytek, resztki wykorzystują do produkcji płatków ziemniaczanych oraz granulek.

Dla firm takich jak Mydibel, wykorzystanie mniejszej ilości paliw kopalnych jest priorytetem. Tamturbo koncentruje się na zrównoważonym rozwoju, co wyraźnie widać w konstrukcji sprężarek. Sprężarki Tamturbo oferują również znaczne możliwości oszczędności energii w postaci odzysku energii odpadowej. Dzięki naszemu standardowemu systemowi chłodzenia cieczą możliwe jest przechwycenie ponad 90% zużytej energii do gorącej wody i ponowne wykorzystanie jej do procesu, ogrzewania lub innych potrzeb. Większość sprężarek marnuje tę energię, wydmuchując ją do atmosfery.

Zrównoważony rozwój to nie tylko ponowne wykorzystanie materiałów. Wiąże się on również z użyciem trwałych materiałów, które nie wymagają regularnej wymiany. Poza bezolejową konstrukcją, elementy bezdotykowe oznaczają niewielkie zużycie części metalowych lub jego brak, co zapewnia trwałą maszynę, która wymaga niewielu części zamiennych.

Zmniejszone całkowite koszty operacyjne

Chociaż niektóre maszyny na bazie oleju mogą na początku kosztować mniej, często wymagają regularnej wymiany, konserwacji i zużywają więcej energii.

Kiedy te maszyny wymagają nowych części, większej ilości oleju lub naprawy, musisz je wyłączyć, zakłócając tym samym codzienną wydajność produkcji.

Turbosprężarki Tamturbo prawie nie wymagają konserwacji i są monitorowane zdalnie. Zamiast planować regularne przeglądy i tym samym przestoje, będziesz musiał zatrzymać produkcję tylko wtedy, gdy Tamturbo wykryje problem, którego nie można naprawić zdalnie.

Konstrukcja bezdotykowa oznacza zredukowane koszty wymiany. Chroniąc środowisko, zapewniając bezpieczeństwo produktów, zwiększając dyspozycyjność produkcji i spełniając wszystkie normy prawne, zaoszczędzisz również na rachunkach za energię. Wszystkie sprężarki Tamturbo są sterowane VSD, aby zapewnić najbardziej wydajną energetycznie produkcję powietrza dla zróżnicowanych wymagań.

Skontaktuj się z Tamturbo w sprawie najwyższej jakości sprężarek.

W przemyśle spożywczym czystość jest wszystkim. Dzięki bezolejowym, bezdotykowym i bezobsługowym kompresorom Tamburbo możesz mieć pewność, że Twoje produkty spełnią nawet najbardziej rygorystyczne wymogi dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa. Możesz również zwiększyć swoją wydajność i zmniejszyć ślad węglowy, wybierając jeden z naszych produktów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej innowacyjnej, energooszczędnej, czystej alternatywie dla sprężarek olejowych, skontaktuj się z nami przez naszą stronę internetową lub e-mail. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem, mamy dystrybutorów na całym świecie, w tym w Europie, Azji i obu Amerykach. Możesz skontaktować się z naszym przyjaznym personelem w swoim regionie lub udać się bezpośrednio do dystrybutora.

Niezależnie od tego, jakie są Twoje potrzeby w zakresie sprężonego powietrza, mamy opcję dopasowaną do Ciebie.